Anasayfa Hakkımızda Elektronik Bilgi Kaynakları Hizmetler İstek Formları Hızlı Erişim İletişim EN TR
Genel Bilgiler Misyon ve Vizyon Kütüphane Kulanım Kuralları Kütüphane Yönergesi Birim Kütüphaneleri Süreli Yayınlar Yayın Bağışı Sanal Kütüphane Turu
Veri Tabanları Kampüs Dışı Erişim Deneme Veri Tabanı E-Dergiler E-Kitaplar Diğer E-Kaynaklar Veri Tabanları
Katalog Tarama Danışma Hizmeti Ödünç Verme Ödünç Takip ILL (Kütüphaneler Arası İşbirliği) Kablosuz İnternet Sıkça Sorulan Sorular
Kütüphaneler arası Ödünç Kitap İstek Formu Makale İstek Formu Kitap Sipariş Formu (SATIN ALMA) İstek ve Öneri Formu Kullanıcı Eğitimi Talep Formu Tez İstek Formu
Görev Tanımları İş Akış Şeması Organizasyon Şeması
HAKKIMIZDA

Genel Bilgi

       Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen kütüphanemiz; kullanıcıların bilgi gereksinimlerini en kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılayarak, eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve bilimsel araştırma-geliştirme çalışmalarının alt yapısını oluşturmayı amaçlamaktadır.

      Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, bilim adamı Hamdi Ragıp ATADEMİR'in 26 bin cilt civarındaki kütüphanesini üniversitemize bağışlaması ile 1977'de kurulmuştur. Değerli katkılarından dolayı 13.10.1977 tarih ve 77/38 sayılı senato kararı ile Üniversite Kütüphanesine; “Atademir Kütüphanesi” ismi verilmiştir. Atademir Kütüphanesi, ilk olarak 1978 yılında şehir merkezinde Zindankale semtindeki Fen-Edebiyat Fakültesi bahçesinde bir barakada hizmet vermeye başlamıştır. Uzun yıllar barakada hizmet veren Atademir Kütüphanesi fakültelerin kampüse taşınmasıyla birlikte binası tamamlanmadığı için 1998 yılında lojmanlara taşınmıştır. 1999 yılında inşaatı tamamlanan merkez kütüphane binası 2000 yılından itibaren Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi adı ile kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştır.

     Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde bulunan Merkez Kütüphanemiz 2000 yılından itibaren 8000 metrekarelik alanı ve 726 kişilik oturma kapasitesi ile kullanıcılarına eğitim-öğretim döneminde 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

     Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için "Kütüphanelerarası İşbirliği" yoluyla yurt içi ve yurt dışındaki kütüphanelerden belge sağlanarak(ödünç kitap ve makale getirtilerek) öğretim elemanlarının ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

     Üniversitemize yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.
Selçuk Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Alaeddin Keykubat Yerleşkesi Selçuklu-Konya / TÜRKİYE
Tel:0 (332) 2232419 - Fax: 0 (332) 2410485
kutuphane@selcuk.edu.tr